Padişahlar Döneminde Edirne

Padişahlar Döneminde Edirne

Sırpsındıgı mevkiinde, Balkanlardaki Osmanlı ilerlemesine karsı olusturulanilk Haçlı Ordusunun yenilmesinden sonrasında (1364 – Sırpsındıgı Zaferi) SultanI.Murat, 1365 yılında devlet merkezini Bursa’dan Edirne’ye tasıdı. Sultan I.Murat Döneminde simdi Selimiye’nin de bulunmuş olduğu alanda birsaray yapıldı. Sultan Yıldırım Beyazit zamanında saray büyütüldü. Yıldırım Beyazit Istanbul’u kuşatma hareketini buradan yürüttü. Edirne ilk yıllarında Rumeli harekatı için bir üs olarak önemsenirken; 1402’den sonrasında, Süleyman Çelebi’nin hazineyi ve devlet arşivini de buraya tasımasıyla, siyasal merkez olma süreci tamamlandı.

Bu dönemde Edirne, ünlü Sehzadeler mücadelesine sahne olmuştur.Edirne’nin Osmanlı Imparatorluğu’nun siyasal tarihinde ehemmiyet kazanmasıda, tam bu şehzadeler mücadelesi esnasında olmuştur. 1402 yılındaki Ankar Savası, Sultan Yıldırım Beyazit komutasındaki Osmanlı Ordusunun Timur’a yenilmesiyle sonuçlanınca, Anadolu Beyleri eski topraklarını ele geçirdiler ve Sultan Beyazit’in oğlanları arasındaki taht mücadelesi Devletin bir dönem karısıklık arasında kalmasına niçin oldu. Bu devre tarihimizde Fetret Devri(1402 – 1413) olarak anılır. 1403’te Süleyman Çelebi, 141O yılında da Musa Çelebi Edirne’yi ele geçirdi. Edirne’de ilk kere para bastıran Osmanlı Hükümdarı Musa Çelebi’dir. Ankara bozgunu ile baslayan karışıklık süreci, Çelebi Sultan Mehmet’in 1413’te Edirne’yi Musa Çelebi’den geri almasıyla noktalandı.

Çelebi Sultan Mehmet(I.Mehmet), saltanatının bundan sonraki bölümünü Edirne’de geçirdi ve 1421’de burada vefat etti. Sultan I.Mehmet’in vefatından sonrasında, taht kavgaları tekrar basladı. Tahta çıkan Sultan II.Murat’a karsı, önce Sultan Yıldırım Beyazit’in oğullarından Mustafa Çelebi, sonrasında da II.Murat’ın kardeşi Küçük Mustafa ayaklandı.

Bu isyanları bastıran Sultan II.Murat, 1422 senesinde Edirne’ye ayak bastı. Fiziki gelişim açısından Sultan II.Murat periyodu, Edirne için en bereketli yıllar olarak kabul edilir. Onun zamanında kent, hızla gelisti. 1424 – 1439 yılları içinde Edirne,çesitli yabancı elçi, kurul ve hükümdarlar tarafınca ziyaret edildi. Bu dönemde cami, hamam, köprü, medrese, imaret şeklinde önemli yapılasmalar yasandı. Aynı yıllarda Edirne, ünlü Sehzade Dügünlerine sahne oldu(Ogulları Mehmet ve Aleaddin için yapılan Sünnet Dügünleri). Tunca Nehri boylarında ikinci sarayın yapımı da bu dönemde basladı. Sultan II.Murat, Edirne’yi bununla beraber bir askeri üs olarak degerlendirmis ve çesitli seferleri buradan yönetmekle kentin ün kazanmasını saglamıstır.

FATİH SULTAN MEHMET

Fatih Sultan Mehmet Edirne’de dünyaya geldi ve Istanbul’un alınması planları burada olustu. Ikinci saray onun döneminde tamamlandı. Oglu Sultan II.Beyazıd kendi adıyla anılan Külliye ve ünlü Darüssifa’yı yaptırdı. 16. Yüzyıl muhtesem abidelerin insa edildigi ve sehrin fiziki açıdan klasik formunu kazandıgı bir dönemdir. Kanuni Sultan Süleyman batıya yaptıgı seferler esnasında çogu defa Edirne’de konakladı. Edirne’nin su yolları onun zamanında yapıldı. Bu dönem Edirne’nin, bilhassa yüzyılın son çeyreginden itibaren, imparatorlugun sınırlarının genislemesinin de etkisiyle askeri bir sınır merkezi olmaktan çıkarak padisahların bir dinlenme yerine dönüsmeye basladıgı dönemdir. Selimiye Camisi bu devrin ürünüdür. 17. Yüzyıl hanedan mensupları burasını çogu zaman sürekli ikamet yeri olarak kullandılar. Edirne adeta ikinci payitaht özelligi kazandı. Istanbul’un saray çekismelerinden bunalan padisahlar Edirne’ye sıgındı.

Sultan I.Ahmet ile baslayan Edirne ilgisi giderek arttı.Sultan II.Osman ve IV.Murat döneminde genis koruluk ve ormanlarıyla Edirne bir av sporu ve eglenceleri merkezi oldu. Ancak bilhassa Sultan IV. Mehmet (Avcı Mehmet olarak ta bilinir.) döneminde Edirne gerçek anlamda bir siyasal merkez olarak Istanbul’a ragmen agırlık kazanmıştır. Padisah, vaktinin çogunu Edirne’de geçirir ve elçileri de burada kabul ederdi.Sultan II.Süleyman Edirne’de vefat etti. Yerine geçen Sultan II.Ahmet’in cülus töreni burada yapıldı. Edirne Vak’ası denilen ayaklanma hemen sonra Sultan II.Mustafa tahtından oldu. O da Edirne’de yasamayı oldukça seviyordu. Edirne’de dünyaya gelmis, burada tahta çıkmıstı. Döneminde Edirne’ye Köskler, Çesmeler yapıldı. Bu yıllarda Edirne’nin nüfusu 200 binlere ulasmıstır.

Sosyal Medyada Paylaşın
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Yorumunuzu bırakın
Yorum Yap
İsim
E-Posta