Üç Şerefeli Camii

Üç Şerefeli Camii Onaylandı

Üç Şerefelinin Kapısı

Açıklama

Üç Şerefeli Camii

Edirne çarşı merkezinde mesafe olarak çok kısa bir alanda olan yürüyerek ulaşabileceğiniz alanda olan Üç Şerefeli Camii , hem yapılış mimarisi hemde taşıdığı farklı özellikler nedeniyle Edirne Gezinizde mutlaka görmeniz gereken bir yer.

Sultan 2. Murat döneminde yapılan camii mimari tarz olarak Selçüklu mimarisine benzese de aslında osmanlı mimarisi dönemine denk gelmektedir.Kare şeklinde yapılan cami içerisindeki figürler nedeniylede bir hayli dikkat çekiçidir. Aslında 4 minaresi olan caminin neden üç şerefeli dendiği aşağıda izleyeceğiniz videoda aktarılmaktadır.

Caminin geçmişinden ve özelliklerinden bahsedecek olursak :
1443–1447 arasında, Sultan II.Murat yaptırmıştır. Cami Osmanlı sanatında erken ile Klasik dönem uslübu arasında yer alır. Burada, ilk kez uygulanan bir planla karşılaşılmaktadır. 24 m. çapındaki büyük merkezi kubbe, ikisi paye, dördü duvar payesi olmak üzere altı dayanağa oturur. Yanlarda daha küçük ikişer kubbe ile örtülü kare bölümler vardır. Yapı, bir yenilik olarak, enine dikdörtgen bir yapıdır. Böylece enine gelişen mekana ulaşılmak istenmiştir. Bu planı Mimar Sinan İstanbul camilerinde daha gelişmiş biçimiyle uygulamıştır. Ayrıca, Osmanlı mimarisinde revaklı avlu ilk kez bu Camide kullanılmıştır. Avlunun dört köşelerine minareler yerleştirilmiştir.

Üç Şerefeli Cami, bu özellikleriyle sonraki camilere öncü olan anıtsal bir yapıdır. Basamaklı üç kapıdan girilen avlunun Sütunları, serpantinli breş, granit ve mermerdendir. Avlu pencerelerinden ikisinin alınlıkları çini süslemedir. Lacivert ve ak renkli çiniler, bitkisel kıvrık dal bordürü ile çevrilidir. Burada Sultan II.Murat’ın adı geçmektedir. Revak kubbelerindeki özgün kalem işleri, Osmanlı Camileri’ndeki en eski örneklerdir. Camiye adını veren üç şerefeli anıtsal minare, 67.62 m. yüksekliğindedir. Her şerefeye ayrı yollardan çıkılması ilginçtir. Minare gölgesi kırmızı kaştan zikzaklar ve ak karelerle devinim kazanmıştır. Kaidesinde Bursa Kemerli sağır nişler vardır.

Süslemeler

Üç Şerefeli Cami’nin, süslemeleri de ilginçtir. Taçkapı, yankapılar, minareler, sütun başlıkları ve pencerelerde mermer, ak ve kiremit rengi taş kullanılmıştır. Taç kapıda mukarnaslar ve yan nişlerin üst bölümlerindeki yazıların arasında kıvrık dal ve rumiler göze çarpar. Büyük kubbede, yan ve avlu revaklarındaki lacivert, al, ak ve sarı renkte kalem işleri vardır. Süslemelerde yazı kuşakları, rumi,palmet, lotus motifleri görülür.Kubbe peteği ve pandantiflerde de Rokoko süslemeler vardır.

Sosyal Medyada Paylaşın
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter

Tavsiye

Üç Şerefeli Camii'ne gitmek için bir tur otobüsü ile geldiyseniz zaten tur otobüsü belirli bir alanda sizi indirerek şehri rahat gezmenize olanak sağlayacaktır. Fakat araç ile gelenler için tavsiyemiz çarşı merkezde araçlarını bırakarak buraya yürüyerek gelmeleri. Cami etrafındaki sokakların darlığından kaynaklı olarak otopark bulmak problem teşkil edebilir. Bu civarda merkez bankasının yanında bulunan hamamı ve eski kervansarayı da görmek için vaktiniz var a değerlendirmenizi tavsiye ederim.

Fotoğraflar

Videolar

Gezi Noktası Ekleyen

Arama Kategorileri

Harita