Meriç Köprüsü

Meriç Köprüsü Onaylandı

Abdülmecit Köprüsü

Ortalama Değerlendir

Açıklama

Meriç (Abdülmecit – Yeni Köprü) Köprüsü

Bu köprünün yapımı 1832 yılında Edirne’yi ziyaret eden Sultan II.Mahmut’un emriyle gündeme gelmiştir. O yıllarda burada ahşap bir köprü bulunmaktaymış.

Köprünün yapımı bütçe sıkıntıları nedeniyle ancak 1842 yılında Sultan Abdülmecit döneminde başlatılabilmiş ve beş yılda bitirilmiştir. Bitiminde köprüye konulan kitabe, Yunan İşgali döneminde işgalciler tarafından söktürülmüştür.

Edirne’nin en yeni Osmanlı yapısı köprüsüdür. 12 kemerli olup, güzel bir görünüşü vardır. Günbatımının dünyada en güzel izlenebildiği noktalardan olduğu söylenir.

Genel Özellikleri

Kesme taş kullanılarak inşa edilen köprünün özelliklerinden bahsedecek olursak; 263 metre uzunluğa, 7 metre genişliğe sahip olan köprü, 13 ayak üzerine oturtulmuş olup toplam 12 sivri kemerli açıklığa sahiptir. Yine köprüde üçgen prizma biçiminde tasarlanmış selyaranlar ve köprü ayaklarında bulunan tahliye gözleri bulunmaktadır.

Kemer üzerinde 12 Hayvanlı Takvim, 8 Köşeli Yıldız ve Selçuklu mimarisinden esintiler sunan karşılıklı bulunan iki ejder figürü yer almaktadır. Köprünün en özel bölümünü ise taş malzemeden farklı olarak mermerden inşa edilen Seyir Köşkü oluşturmaktadır. Aynalı tonozlu üst örtüye sahip olan Seyir Köşkü, dört adet dikdörtgen ayak üzerine oturtulmuştur. Yine iç kısımında oturmak için mermer seki de yer almaktadır.

Seyir Köşkü’nde bulunan bezemeler, sanat tarihçilerinin incelikle okumasını gerektiren atıflar barındırmaktadır. Osmanlı Devleti’nin içinde bulunduğu durgunluktan silkelenmenin vurgusunun yapıldığı, devletin gücünün yansıtıldığı bezemelerde; çatılmış silahlar, zırh, miğfer, trampet gibi figürler yer almaktadır. Askeri terimleri içeren bu figürler Neo-Klasik dönemde ampir üslubun önemli öğelerinden olup Fransız mimarisinden de esintiler sunmaktadır. Seyir Köşkü’nün yüzeyinde bulunan figürler üslup olarak birbirine benzese de büyüklük ve vurgulanıştaki etki nedeniyle farklılık da göstermektedir.

Meriç Köprüsü’nün kitabesi, Yunanlıların işgali sırasında ne yazık ki imha edilmiştir. Sonraki dönemlere köprünün kitabesi talik yazıyla yeniden düzenlenerek mermer üzerine işlenmiş ve 1966 senesinde bulunduğu alana yerleştirilmiştir. Meriç Köprüsü’nün Karaağaç tarafındaki bölümde Hacı Adil Bey Çeşmesi ve günümüzde kafeterya olarak hizmet sunan eski gümrük muhafaza binası bulunmaktadır.

Nasıl Gidilir?

Meriç Köprüsü, Edirne Merkez ile Karaağaç Mahallesi arasında bulunmaktadır. Türkiye’nin her noktasından Edirne’ye düzenli olarak otobüs seferleri bulunmaktadır. Edirne’ye ulaştıktan sonra şehir merkezinden Karaağaç otobüslerine binerek Meriç Köprüsü’ne ulaşım sağlayabilirsiniz. Araç ile seyahat ediyorsanız yunanistan istikametinde olan köprü Edirne Merkez ile ortalama 5 dk lık mesafeye sahiptir.

Sosyal Medyada Paylaşın
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter

Tavsiye

Edirne'de bir rivayete göre padişah güneşin batışını bu köprü üzerinde izlemektedir. Tavsiyemiz akşam gün batımında köprüden güneşin batışını izleyebilir ve daha sonra köprünün ucunda bulunan protokol evinde nehir kenarında kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Fotoğraflar

Gezi Noktası Ekleyen

Arama Kategorileri

Harita