Eski Cami

Eski Cami Onaylandı

Eski Cami'nin Yazısı

Ortalama Değerlendir

Açıklama

Eski Cami

Edirne Şehir Merkezinde yer alan Eski Camii uzun yıllardır Edirne’nin Göz bebeği konumundadır. Selimiye olan yakınlığı nedeniyle Muhakkak uğrak yeri yapacağınız bir alan. Edirne’de bir deyişle denir ki  Selimiyenin ” YAPISI ” , Eski Caminin ”YAZISI” ve Üç Şerefeli Camiinin ” KAPISI ” … Rahmetli fotoğraf sanatçısı Ara Güler’inde bir çok fotoğrafının bulunduğu cami Edirne Halkı için son derece önemli bir konumda yapıdır. Ulaşım olarak Şehrin en işlek caddesi olan saraçlar caddesine çok yakındır.
Eski Cami Hakkında Tarihi Bilgilere Gelecek Olursa ;

Edirne’de Osmanlılar’dan günümüze ulaşmış en eski anıtsal yapıdır. 15. yüzyılda yapılmış cüsseli camilerin en önemlisidir. Edirne’de zamanımıza ulaşmış ilk orjinal abidevi yapı olarak da bilinir. Bu aynı zamanda Devletin büyümesinin de simgesidir. 1403’te Sultan I.Süleyman tarafından yapımına başlanmış, Çelebi Sultan Mehmet zamanında 1414’te bitirilmiştir. Mimarı Konyalı Hacı Alaaddin, kalfası Ömer İbn İbrahim’dir.

Erken Dönem Camileri başlığı altında çok birimli veya çok kubbeli Cam- iler grubuna girer.Merkezi kubbeyi taşıyan dört Paye ile dört duvar üzerine dokuz Kubbelidir. Bir yanının dış ölçüsü 13 m. olan kare planlıdır. 13 m. çapında ve tümüyle yarım kubbe Biçiminde olan kubbeler, yan neflerle Pan- dantiflere, ortada çeşitli geçiş öğelerine oturur. Orta kubbenin Trompları mukarnas dolgusudur. Taç Kapı, son cemaat yeri girişi ve minber Ak mer- merdendir. Kuzey ve batı Yüzleri daha süslüdür. Son cemaat yeri girişindeki kemer çevresinde bulunan rozetler ve sipiralli Süsleme, onarımda yapılmıştır. İç mekanda yalnızca dört paye oluşu yapıya ferah bir görünüm verir. Bu özelliğiyle Osmanlı mimarisinde Mekanın birleştirilmesi yönünden yeni bir aşamayı oluşturur. Paye ve duvarlarda yer alan iri ak yazılar ve Barok Süs- leme, mekan etkisini zayıflatır. Camide süsleme yönünden en önemli bölüm minberdir.

Çelebi Sultan Mehmet

Kapı üzerindeki yazıtta Çelebi Sultan Mehmet’in adı vardır. Doğu ve batı yüzeylerindeki geçme yıldızlar ve Rumiler ilginçtir. 5 kemerli son cemaat yeri ve biri tek öbürü iki şerefeli, iki minaresi vardır. Cami, 1748’de yangından, 1752’de depremden zarar görmüştür. 1754’te Sultan I.Mahmut Döneminde, 1924 ve 1934’te onarılmıştır.
II. Murat döneminde Edirne’ye gelen ve Camiye girerek vaaz verdiği Söylenen Hacı Bayram Veli’nin anısına duyulan saygı nedeniyle vaaz Kürsüsü imamlarca kullanılmaz.

Kabe Taşı

Ayrıca Kabe’den getirildiği rivayet edilen ve mihrabın sağında bulunan Kabe Taşı, özel bir ziyaret noktasıdır. Bu taşın önünde iki rekat namaz kılanların duaları kabul edilir şeklinde bir inanç yaygındır. Eski Cami Edirne’de duaların kabul edildiği dört yerden biri olarak bilinir.

Sosyal Medyada Paylaşın
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter

Tavsiye

Dünya üzerinde duaların kabul olduğu 4 yerden biri olarak anılan Eski Camiye gidecekseniz eğer Cuma öğlen saatlerinde şehirde yaşayan insanların genelde cenazelerinin kalktığı camii olduğu için saatlere dikkat etmenizi öneririz. Aynı zamanda Caminin etrafındaki zaman zaman açılan kadın el işleri sergisinede zaman olarak denk düşerseniz Edirneli Kadınların el işi ürünlerini görmeniz ilginizi çekecektir.

Fotoğraflar

Videolar

Gezi Noktası Ekleyen

Arama Kategorileri

Harita