Adalet Kasrı

Adalet Kasrı

Adalet Kulesi

Açıklama

Adalet Kulesi – Adalet Kasrı

Sarayiçi’nde bulunan Adalet kasrıFatih Sultan Mehmed’in eski adıyla cephanelik Köprüsü olarak bilinen yüksek kuledir. Adalet Kulesi ismide zaman zamanlanmıştır. Rıfat Osman Bey’in bugüne aktardıklarına göre, Adalet Kasrı’nın şehre bakan yüzünün yaklaşık olarak 50 adım uzağında ve 1,5 zira yüksekliğinde altı tane mermer ‘ibret taşı’ (seng-i ibret) dikiliydi ve idam edilen göre başları bunun üzerine konmaktaydı. Yine Rıfat Osman Bey’in risaleden naklettiğine göre, Adalet kasrının önündeki sütunların hizasında ihtiyaç sahiplerinin dilekçeleri bostancılar tarafından kullanılan ve Kasırda bekleyen memura teslim edilirdi. Bu yapının Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle, 968 (1560-61) yıllarında Mimar Sinan’a yaptırdığı ileri sürülsede, herhangi bir kaynak gösterilmediği için bu bilgi tam olarak netlik kazanmıştır.

Kasır ve Yıkım

Rıfat Osman Bey’in, 1290 (1873-74) tarihinde çekirde ileri sürülen fotoğraflarda Adalet Kasrı’nın bulunduğu bulunan külah şeklinde çatının yok olduğu halde duvarlarının sağlam olduğu oluyor. 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı’nda burada depolanmış askerî malzemenin havaya uçurulmasıdır. Daha sonra harap ve yanık yapıların parçaları, 1894-1896 yıllarında Adalet Kasrı’nın da yıkımına girişilmiştir. Edirne’de bulunan Liderin adındaki eski eserlere meraklı diplomat, Vali Abdurrahman Paşa’ya göndererek bu tahribin önlenmesini istemişti.

Adalet Kasrı’nın yalnız kule bölümü nin evvelce kasrın çıkmasını taşıyan konsollara kadar olan bölümü zamanımıza ulaşmıştır. Edirne Sarayı’nın ayakta kalabilmiş son parçası olan kulenin daha fazla harap edilmiştir. Tamir tamir kulenin üstündeki kasır eski resimlerinancak kasrın iç mimarisi ele alınmaktadır. Eski tamirini alabilmiştir. Tamamen kesme taştan inşa edilen kule zeminden, üstteki kasrın yapı seviyesine kadar yaklaşık 13-14 m. yükseklikte idi. Her bir kenarı 8 m. uzun mesafeli kare planlı olan kulenin duvar kağıdının içinde, üst tonozlu bir merdiven ortadaki iki ara kat odalarına çıkış sağınızda başka, en üstteki kasra da ulaşmaya imkan veriyorsunuz. Kuleye nazaran, cephesinde altta üç, üstte de üç tane olmak üzere altı pencere açılmıştı. Eski fotoğraflarda diğer bir dört pencere olduğu oluyor.

Mimari

İçi, duvar ettik Tavanı muhtemelen zengin bir sekilde bezenmiş Olan kasrın üstünün göster Aslında piramit biçiminde kurşun Kaplı ahşap Bir külah ile örtülmüş Olduğu da bilinmektedir. Rıfat Osman Bey, evvelce kasrın ortasında bir de havuz bulunurluğunda yazmaktadır. 1855’e doğru bir fotoğraftan, yüzyılın ortalarına kadar İstanbul’da Topkapı Sarayı’nın kulesinin tepesinde de aynen Edirne’de olduğu gibi bir odanın altında ve piramit biçiminde bir külâhla örtülü olduğu tartışılmıştır.

Yararlanılan Kaynak : TDV İslâm Ansiklopedisi

Sosyal Medyada Paylaşın
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter

Tavsiye

Adalet Kasrını gezmeye gittiğini zaman Sarayiçi mevkisinde bulunan tavuk ormanınada giderek Av köşkünü keşfedebilir ve orada güzel vakit geçirebilirsiniz. Aynı zamanda Eski Sarayın restore edilen yerlerine göz gezdirmek için zamanınız varsa bunuda değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

Fotoğraflar

Gezi Noktası Ekleyen

Arama Kategorileri

Harita