Ayşekadın Camii

Ayşekadın Camii

15.Yüzyıla Ait

Ortalama Değerlendir

Açıklama

Ayşekadın Camii

Kapı üstündeki Arapça kitâbesine Gore, Sultan Yıldırım Bayezid’in yaptırdığı oğlu Çelebi Mehmed’in kızı Ayşe Sultan Tarafından, “telâhü ehlü İrfan” ibaresinin Insa * hesabıyla Karşılığı Olan 873 yılının Muharrem ayı Başlarında (1468 Temmuz) ebced edilmistir . 1057’de (1647) Hacı Musli adlı bir hayır sahibi tarafından yaptırılmıştır. Bâdî Efendi, Ramazan 1165 (Temmuz 1752) zelzelesinde kubbesinin ve minaresinin yıkılmış olduğunu, 1308’de (1890-91) ise yıldırım düşmesi sonucu minaresinin bir daha fazla nedeni seçtiğinizden böyle.

Ayşekadın Camii tamamen kesme taştan itinalı bir işçilikle yapılmış olup kare planlı ve tek kubbelidir. Esas harımından önce bir son cemaat yeri yapılmayacak. Sol tarafta bir duvarla sınırlanan bu kısım, ahşap direklere dayanan olan meyilli ahşap bir çatıyla örtülüdür. Çünkü ahşap gibi olabilir tahmin edilebilir. Harime giriş, bu tip camilerde views usule aykırı olarak yandadır. Böyle kuzey duvarı, iki pencerenin arasında kalan mihrap ile sürekli bir oğlu cemaat namaz mekânı oldu.

Harimi örten kubbeye geçiş dilimli tromplar ile sağlanmıştır. Klasik Türk mimarisine çok aykırı içindir caminin nisbetleri ve dışında dış görünüşü bozuluyor. Bu bakımdan kasnak ve kubbenin 1752 zelzelesinden sonraki tamirde yeniden yapıldıkları kuvvetle muhtemeldir.

Her cephede altlı üstlü dört pencerenin klasik nişbetlere uygun olduğu karşılık tromplar hizasında üçlü pencerelerin de bu ihya açılır açıldıklarına ihtimal vardır. Caminin Yapıldığı devrin özelliklerini belli eden Nişli mukarnaslar ile süslü Mihrabi gerçekten çok güzel bir eserdir. Sağ taraftaki minarenin şerefe çıkmalarının bilezikler halinde yapılışı bu bölümın geç devre ait olduğu belli ederse de kürsü ve pabuç kısımları orijinaldir.

Kürsünün Bursa kemerli az derin nişlerle hareketlendirildiği. Gövde başlangıcını belirleyen bileziğe kadar yükselen pabuç seçtiğiniz için her bölüm yarım yuvarlak ve aşağıya doğru uçları.

Çeşme

Ayşekadın Camii’nin avlu duvarına bitişik, kitâbesiz fakat klasik üslûpta sivri kemerli güzel bir çeşme vardır. Yine avlu duvarının bir köşesinde demir lokma parmaklıklı, iki tarafa yüzü olan ve 1222 (1807) tarihinde ihya edildiğini bildiren kitâbeli bir de sebil bulunmaktadır. Ahmed Paşa Kervansarayı, 1018’de (1609-10) yaptırılmış olduğu halde Ayşekadın Kervansarayı olarak tanınmıştır. Cami, mimari bakımdan gösterişli kervansaray ve avlusundaki ulu çınar ile güzel bir eski şehir köşesi teşkil etmektedir.

Yararlanılan Kaynak:  TDV İslâm Ansiklopedisi

Sosyal Medyada Paylaşın
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter

Tavsiye

Camii Etrafında otopark sıkıntısı çekebilirsiniz. Ara sokaklara arabanızı bırakabilir ve Ayşekadın Camii'ni gezebilirsiniz. Öğlen Saatlerine yakın oradaysanız öğlene kadar orada arabada bulunan ıslama köfteden yiyerek farklı bir lezzeti tatmış olabilirsiniz. Camii'nin hemen karşısında bulunan Ekmekçizâde Ahmed Paşa Kervansarayınıda gezmenizde fayda var. Şu an içerisinde Devlet Tiyatrosuda barındırmakta.

Fotoğraflar

Gezi Noktası Ekleyen

Arama Kategorileri

Harita