Etkinlik Hakkında

 Tarihi Kırkpınar, Cumhuriyet sonrasında, 1924’ten itibaren Sarayiçi mevkiinde yapılmaya başlandı. Kırkpınar güreşleri 1928 yılına kadar ağalar tarafından düzenlendi, güreşlerdeki ödüller ve misafirlerin ağırlanması ağalar tarafından karşılandı. 1928 yılında ekonomik sıkıntılar nedeniyle ağalığa talip çıkmayınca, güreşlerin organize ve ağırlama işi Kızılay ve Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından üstlenildi. 
       Tarih Kırkpınar Yağlı Güreşleri, 1946 yılından itibaren Edirne Belediyesi tarafından düzenleniyor. 

1357 yılında Orhan Gazi’nin Rumeli’yi ele geçirmek için düzenlediği seferler sırasında oğlu Süleyman Paşa askerleriyle Edirne’yi geçici ele geçirdikten sonra Edirne civarında keşif akınına çıkar. Öncü birlik geri döner ve bugün Yunanistan topraklarında kalan Samona’da mola verir. 40 yiğit burada güreşe tutuşur. Saatlerce süren güreşlerde adları Ali ile Selim olan kardeşler yenişemez. Daha sonra Ahıköy yakınında aynı çift yeniden güreşe tutuşur ancak yine yenişemez ve solukları kesilerek oldukları yerde can verirler. 1361 yılında Edirne’yi feth eden Murat Bey verdiği emir ile aynı yılın yazında kırk yiğit akıncı anısına bir güreş düzenler. Bu düzenlenen güreş, “Kırkpınar Güreşleri” adıyla tarihe geçmiştir. Bundan sonra her yıl Hıdırellez günü Kırkpınar Güreşleri yapılması gelenek haline gelmiştir.

Etkinlik Detayları veya Bilet Noktaları

Sarayiçi Mevkisinde düzenlenen kırkpınar güreşleri renkli etkinliklerle her yıl Edirne Belediyesi tarafından düzenlenmektedir. Edirne Gezi sitesi olarak bizim tavsiyemiz sadece final günü olan Pazar günü değil, hafta içinde vaktiniz varsa tüm organizasyona ev sahipliği yapan Hem Edirne'yi gezmeniz hemde şenliklerin tadını çıkarmanızdır...